Jay-Z and Kendrick Lamar lead with the most 2018 Grammy nominations — here’s the complete list of nominees

  • Jay-Z and Kendrick Lamar earned the most 2018 Grammy nominations with eight and seven nods, respectively.
  • The two rap greats will compete in top categories, including album of the year and record of the year.
  • The 60th Grammy Awards show airs live on CBS on January 28.
  • Find the complete list of nominees below.

Jay-Z and Kendrick Lamar lead the pack with the most nominations for the 2018 Grammy Awards, with eight and seven nominations, respectively.

The two rap greats will compete in a number of top categories, including album of the year and record of the year.

The album of the year nominees include Jay-Z’s “4:44,” Lamar’s “Damn.,” Childish Gambino’s “Awaken, My Love!,”Lorde’s “Melodrama,” and Bruno Mars’ “24K Magic.”

Mars earned the third most nominations with six, while Gambino, the music alter-ego of Donald Glover, earned five nominations.

The 60th Grammy Awards show airs live on CBS on January 28.

Here is the complete list of nominees:

GENERAL FIELD

Album Of The Year: “Awaken, My Love!” – Childish Gambino “4:44” – Jay-Z “DAMN.” – Kendrick Lamar “Melodrama” – Lorde “24K Magic” – Bruno Mars

Record Of The Year: “Redbone” – Childish Gambino “Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” – Jay-Z “HUMBLE.” – Kendrick Lamar “24K Magic” – Bruno Mars

Song Of The Year: “Despacito” – Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” – Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” – Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” – Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” – Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best New Artist: Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA

POP FIELD

Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” – Kelly Clarkson “Praying” – Kesha “Million Reasons” – Lady Gaga “What About Us” – P!nk “Shape Of You” – Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” – The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” – Imagine Dragons “Feel It Still” – Portugal. The Man “Stay” – Zedd & Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) – Michael Bublé Triplicate – Bob Dylan In Full Swing – Seth MacFarlane Wonderland – Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 – (Various Artists) Dae Bennett, Producer

Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP – Coldplay Lust For Life – Lana Del Rey Evolve – Imagine Dragons Rainbow – Kesha Joanne – Lady Gaga ÷ (Divide) – Ed Sheeran

DANCE/ELECTRONIC FIELD

Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” – Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” – Camelphat & Elderbrook “Andromeda” – Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” – LCD Soundsystem “Line Of Sight” – Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album: Migration – Bonobo 3-D The Catalogue – Kraftwerk Mura Masa – Mura Masa A Moment Apart – Odesza What Now – Sylvan Esso

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD

Best Contemporary Instrumental Album: What If – The Jerry Douglas Band Spirit – Alex Han Mount Royal – Julian Lage & Chris Eldridge Prototype – Jeff Lorber Fusion Bad Hombre – Antonio Sanchez

ROCK FIELD

Best Rock Performance: “You Want It Darker” – Leonard Cohen “The Promise” – Chris Cornell “Run” – Foo Fighters “No Good” – Kaleo “Go To War” – Nothing More

Best Metal Performance: “Invisible Enemy” – August Burns Red “Black Hoodie” – Body Count “Forever” – Code Orange “Sultan’s Curse” – Mastodon “Clockworks” – Meshuggah

Best Rock Song: “Atlas, Rise!” – James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” – JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” – Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” – Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) “The Stage” – Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

Best Rock Album: Emperor Of Sand – Mastodon Hardwired…To Self-Destruct – Metallica The Stories We Tell Ourselves – Nothing More Villains – Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding – The War On Drugs

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album: Everything Now – Arcade Fire Humanz – Gorillaz American Dream – LCD Soundsystem Pure Comedy – Father John Misty Sleep Well Beast – The National

R&B FIELD

Best R&B Performance: “Get You” – Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” – Kehlani “High” – Ledisi “That’s What I Like” – Bruno Mars “The Weekend” – SZA

Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” – The Baylor Project “Redbone” – Childish Gambino “What I’m Feelin'” – Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” – Ledisi “Still” – Mali Music

Best R&B Song: “First Began” – PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” – Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” – Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” – Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” – Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK – 6LACK “Awaken, My Love!” – Childish Gambino American Teen – Khalid Ctrl – SZA Starboy – The Weeknd

Best R&B Album: Freudian – Daniel Caesar Let Love Rule – Ledisi 24K Magic – Bruno Mars Gumbo – PJ Morton Feel The Real -Musiq Soulchild

RAP FIELD

Best Rap Performance: “Bounce Back” – Big Sean “Bodak Yellow” – Cardi B “4:44” – Jay-Z “HUMBLE.” – Kendrick Lamar “Bad And Boujee” – Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” – 6LACK “Crew” – Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” – Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” – Kendrick Lamar Featuring Rihanna “Love Galore” – SZA Featuring Travis Scott

Best Rap Song: “Bodak Yellow” – Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” – Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” – Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) “Sassy” – Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” – Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

Best Rap Album: 4:44 – Jay-Z DAMN. – Kendrick Lamar Culture – Migos Laila’s Wisdom – Rapsody Flower Boy – Tyler, The Creator

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” – Sam Hunt “Losing You: -Alison Krauss “Tin Man” – Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” – Maren Morris “Either Way” – Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” – Brothers Osborne “My Old Man” – Zac Brown Band “You Look Good” – Lady Antebellum “Better Man” – Little Big Town “Drinkin’ Problem” – Midland

Best Country Song: “Better Man” – Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” – Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” – Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) “Drinkin’ Problem” – Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” – Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album: Cosmic Hallelujah – Kenny Chesney Heart Break – Lady Antebellum The Breaker – Little Big Town Life Changes – Thomas Rhett From A Room: Volume 1 – Chris Stapleton

NEW AGE FIELD

Best New Age Album: Reflection – Brian Eno SongVersation: Medicine – India.Arie Dancing On Water – Peter Kater Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 – Kitaro Spiral Revelation – Steve Roach

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” – Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” – Billy Childs, soloist “Whisper Not” – Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” – John McLaughlin, soloist “Ilimba” – Chris Potter, soloist

Best Jazz Vocal Album: The Journey – The Baylor Project A Social Call – Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind – Raul Midón Porter Plays Porter – Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers – Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown – Bill Charlap Trio Rebirth – Billy Childs Project Freedom -Joey DeFrancesco & The People Open Book – Fred Hersch The Dreamer Is The Dream – Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 – John Beasley Jigsaw – Alan Ferber Big Band Bringin’ It – Christian McBride Big Band Homecoming – Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind – Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter – Antonio Adolfo Oddara – Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos – Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico – Miguel Zenón Jazz Tango – Pablo Ziegler Trio

GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” – Tina Campbell “You Deserve It” – JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” – Le’Andria “My Life” – The Walls Group “Never Have To Be Alone” – CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” – Casting Crowns “Clean” – Natalie Grant “What A Beautiful Name” – Hillsong Worship “Even If” – MercyMe “Hills And Valleys” – Tauren Wells

Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City – Travis Greene Bigger Than Me – Le’Andria Close – Marvin Sapp Sunday Song – Anita Wilson Let Them Fall In Love – CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album: Rise – Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) – Matt Maher Lifer – MercyMe Hills And Valleys – Tauren Wells Chain Breaker – Zach Williams

Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 – The Collingsworth Family Give Me Jesus – Larry Cordle Resurrection – Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope – Reba McEntire Hope For All Nations – Karen Peck & New River

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album: Lo Único Constante – Alex Cuba Mis Planes Son Amarte – Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 – La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) – Natalia Lafourcade El Dorado – Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo – Bomba Estéreo Pa’ Fuera – C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo – Jorge Drexler El Paradise – Los Amigos Invisibles Residente – Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo – Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy – Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos – Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas – Aida Cuevas Zapateando En El Norte – Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Best Tropical Latin Album: Albita – Albita Art Of The Arrangement – Doug Beavers Salsa Big Band – Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta Gente Valiente – Silvestre Dangond Indestructible – Diego El Cigala

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance: Killer Diller Blues – Alabama Shakes Let My Mother Live – Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy – Glen Campbell Steer Your Way – Leonard Cohen I Never Cared For You – Alison Krauss

Best American Roots Song: “Cumberland Gap” – David Rawlings “I Wish You Well” – The Mavericks “If We Were Vampires” – Jason Isbell And The 400 Unit “It Ain’t Over Yet” – Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” -Gregg Allman

Best Americana Album: Southern Blood – Gregg Allman Shine On Rainy Day – Brent Cobb Beast Epic – Iron & Wine The Nashville Sound – Jason Isbell And The 400 Unit Brand New Day – The Mavericks

Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream – Michael Cleveland Laws Of Gravity – The Infamous Stringdusters Original – Bobby Osborne Universal Favorite – Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] – Rhonda Vincent And The Rage

Best Traditional Blues Album: Migration Blues – Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio – Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble – R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train – Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome – The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm – Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette – Sonny Landreth TajMo – Taj Mahal & Keb’ Mo’ Got Soul – Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland – Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album: Mental Illness – Aimee Mann Semper Femina – Laura Marling The Queen Of Hearts – Offa Rex You Don’t Own Me Anymore – The Secret Sisters The Laughing Apple – Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain – Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 – Ho’okena Kalenda – Lost Bayou Ramblers Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] – Northern Cree Pua Kiele – Josh Tatofi

REGGAE FIELD

Best Reggae Album: Chronology – Chronixx Lost In Paradise – Common Kings Wash House Ting – J Boog Stony Hill – Damian “Jr. Gong” Marley Avrakedabra – Morgan Heritage

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos – Vicente Amigo Para Mi – Buika Rosa Dos Ventos – Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration – Ladysmith Black Mambazo Elwan – Tinariwen

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album: Brighter Side – Gustafer Yellowgold Feel What U Feel – Lisa Loeb Lemonade – Justin Roberts Rise Shine #Woke – Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World – Ladysmith Black Mambazo

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry – Neil Degrasse Tyson Born To Run – Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter – Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) – Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist – Carrie Fisher

COMEDY FIELD

Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas – Dave Chappelle Cinco – Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld – Jerry Seinfeld A Speck Of Dust – Sarah Silverman What Now? – Kevin Hart

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album: Come From Away – Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen – Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Hello, Dolly! – Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver – (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 – (Various Artists) Hidden Figures: The Album – (Various Artists) La La Land – (Various Artists) Moana: The Songs – (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival – Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk – Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 – Ramin Djawadi, composer Hidden Figures – Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land – Justin Hurwitz, composer

Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” – Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” – Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” – Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” – Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” – Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

COMPOSING/ ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition: “Alkaline” – Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” – Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” – Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” – Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) “Warped Cowboy” – Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” – Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” – John Williams, arranger (John Williams) “Home Free (For Peter Joe)” – Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” – John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” – Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” – Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” – Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” – Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” – Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” – Randy Newman, arranger (Randy Newman)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package: El Orisha De La Rosa – Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) Mura Masa – Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) – Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) Sleep Well Beast – Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State – Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta – Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) – Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light – Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition – Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) Warfaring Strangers: Acid Nightmares – Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)

NOTES FIELD

Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth – Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition – Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin – Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute – David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings – Lynell George, album notes writer (Otis Redding) Washington Phillips And His Manzarene Dreams – Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta – Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 – Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer – Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa – Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams – Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where – Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? – Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion – Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape – Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic – Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin Blake Mills No I.D. The Stereotypes

Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” – Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” – SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” – Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” – Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” – Dennis White, remixer (Depeche Mode)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album: Early Americans – Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) Kleiberg: Mass For Modern Man – Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love – Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue – Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses – Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs – Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man – Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies – Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio – Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) Tyberg: Masses – John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost Morten Lindberg Judith Sherman

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra – Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches – Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente – Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 – Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio – Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Best Opera Recording: Berg: Lulu – Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck – Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) Bizet: Les Pêcheurs De Perles – Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone – George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel – Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century – Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) Handel: Messiah – Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem – Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres – Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses – Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 – Arcangelo Death & The Maiden – Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert – Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann – Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 – Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites – Murray Perahia Haydn: Cello Concertos – Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos – Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 – Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental – Daniil Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas – Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio – Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) Gods & Monsters – Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music – Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift – Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

Best Classical Compendium: Barbara – Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto – Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir – Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage – Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger – Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude – Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto – Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Mansurian: Requiem – Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies – Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra – Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video: “Up All Night” – Beck “Makeba” – Jain “The Story Of O.J.” – Jay-Z “Humble.” – Kendrick Lamar “1-800-273-8255” – Logic Featuring Alessia Cara & Khalid

Best Music Film: “One More Time With Feeling” – Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” – (The Grateful Dead) The Defiant Ones – (Various Artists) “Soundbreaking” – (Various Artists) Two Trains Runnin’ – (Various Artists)